Textilfestés kávéval

2024. 06. 30. 09:29:39
Textilfestés kávéval

Jártál már úgy, hogy éppen szükséged lett volna egy halványbézs árnyalatú szövetdarabra, de nem volt otthon csak hófehér vászon? Elmentél a legközelebbi rövidáruboltba is, de hímzővászonnak való anyag ott sem feltétlenül volt, ha volt is nem olyan vastagságban, szövésben, színben. 

Ilyenkor nem kell kétségbe esni, elég körbenézni a konyhaszekrény polcain némi festéket adó alapanyag után.

Esetemben adott volt egy esküvői meghívó, melynek alapján elkezdtem megtervezni egy gyűrűtartó hímzést az esküvőre. Tűfestéses technikára esett a választásom, s ehhez kerestem a boltban megfelelő anyagot. Többféle pamutvászon is volt, de a legtöbb túl vastag, túl erős volt a bézs színe, fekete pöttyök voltak az anyagban, ami persze egy rusztikusabb hímzésnél nem baj, de ebben az esetben nem mutatott volna túl szépen.

Választásom így egy finom szövésű, hófehér pamut anyagra esett, és úgy gondoltam, majd kávéval megfestem.

A kísérleti fázis

Mivel azelőtt még sosem festettem kávéval először kísérleteztem, hogy milyen töménységű kávéval mennyi ideig kell a vásznamat kezelnem, hogy a megfelelő eredményt elérjem. 
 

  1. Az első kísérletnél egy fél kávéspohárnyi kávét beleöntöttem fél liter vízbe, majd felforraltam és a az első szövetcsíkot 10 percig főztem benne. A számokat a textilcsíkokra a fekete szupervékony hegyű filctollal rajzoltam fel. Kíváncsi voltam, hogy a főzés során mi történik a felrajzolt számokkal, de legnagyobb megelégedettségemre, nem történt semmi. A számok szépen a helyükön maradtak, nem maszatolódtak el, nem oldódtak le. 10 perc főzés után kivettem a szövetdarabot, majd gyorsan kiöblítettem egy kis ecetes vízben. Ez segít fixálni a színt. Ezután a szövetet megszárítottam.
  2. A második kísérletnél még öntöttem két evőkanálnyi kávét az oldathoz, ami eddigre már csak 4 dl lett és ezt a textil már 20 percig főztem. A textilt ugyanúgy kiöblítettem ecetben, majd megszárítottam.
  3. A harmadik kísérletnél még két evőkanálnyi kávét tettem az egyre sűrűsödő oldathoz, ami ekkor már csak 3 dl volt. Ezt a textilt 30 percig főztem. Ezután ecetes öblítés, majd szárítás következett.
  4. A negyedik kísérletnél már másfél kávéspohárnyi kávé volt körülbelül 2 dl vízben, melyben az utolsó kísérletemet 40 percig főztem. Itt is ecetes öblítés és szárítás volt az utolsó lépés.

 

 
A hímzővászon megfestése

A kísérleti fázisban tapasztaltak alapján úgy láttam, hogy nekem talán még az első textilcsíknál is halványabb bézs színre van szükségem. Elkészítettem egy újabb adag kávéoldatot a következő módon:

Fél liter vizet elkezdtem forralni, egy adag kávézaccot pedig beletettem egy kis pamutvászonba, majd alaposan megkötöttem. Ezt a forrásban lévő vízbe tettem, majd 10 percig hagytam, hogy a kávézaccból kioldódjon a festékanyag. 

Ezután a kávézaccot kivettem, majd két 25 cm x 25 cm méretűre vágott fehér pamutvásznat beletettem a forrásban lévő kávéoldatba, majd 7-8 percig főztem.

Gyorsan kiöblítettem ecetes vízben, majd megszárítottam. A még jobb fixálás érdekében meg is vasaltam kicsit ezt a két anyagot száradás után.

A végeredmény nekem tetszik. Szép halvány bézs lett a szövet, nagyon hasonló ahhoz, amilyen az esküvői meghívó papírja, így szép hátteret fog adni az esküvői hímzésnek.