Mire jó a gyűszű?

2024. 08. 03. 15:15:47
Mire jó a gyűszű?

Lehet fémből, kerámiából, bőrből, napjainkban akár szilikonból is, lehet díszítetlen, vagy díszített, modern vagy antik.

De mire is jó ez a régen gyakran, ma már egyre ritkábban használt kis tárgy, a gyűszű?

Mikor kislány koromban először ismerkedtem meg a hímzéssel, még nagyon kevés eszköz állt a rendelkezésemre. Semmit nem tudtam sem a gyűszűről, sem a hímzőrámáról, vagy minta transzferálásról, egyszerűen csak kaptam egy könyvjelzőt virágos mintával, melyhez vettünk piros, sárga, zöld, fehér és kék fonalat. Elsőre persze meglehetősen elnagyoltra sikerült, de én nagyon boldog voltam.

Eszközök híján persze a bal kezem fájt a szövet kifeszítésétől, a jobb közepső ujjam begye pedig a tűnek a fokától. Akkor még persze nem tudtam, hogy mindezek elkerülésére léteznek olyan ügyes kis eszközök, mint a gyűszű. 

A gyűszű története

Már 30 000 évvel ezelőtt találtak olyan csontdarabokat Moszkva környékén, melyeket arra használtak, hogy gyöngyöket varrjanak a bőrökre. 

Az első valóban gyűszűnek kinéző tárgyakat 2500 évvel ezelőtt találták a mediterrán régióban.

Az 1700-as évekig a gyűszűket kézzel készítették, ezért kevésbé voltak egyformák, mint ma. Vastagabbak voltak és jóval drágábbak, sok esetben ezüstből, igen díszesen kerültek ki a kézműves mesterek műhelyeiből.

A varrógép megjelenése után a gyűszűket egyre ritkábban használták, ma már csak ritkán kerül elő.

 
 
De mire is jó a gyűszű?
 

A tűnek nemcsak a hegyes vége tud fájdalmat vagy sérülést okozni. Mikor keményebb, vagy durvább anyagon kell áttolni a tűt, akkor az ujjunk begyével rásegítünk kicsit, hogy átmenjen, de a tű foka is tud rendkívül kellemetlen sebeket okozni. Ennek kivédésére szolgál a gyűszű. Jómagam általában a középső ujjam hegyére szoktam helyezni, s mostanság már el sem tudom képzelni nélküle a varrást. A gyűszű segítségével olyan, mintha kapnál egy harmadik ujjat a varráshoz, így jóval nagyobb sebességgel és pontossággal tudsz majd dolgozni, mintha az ujjbegyedet a sérülésektől óvnád. 

A kulcsa annak, hogy megszeresd használni a gyűszűt az, hogy találj egy olyat, ami teljes mértékben megfelel neked. Nagyon sokféle különböző méret és típus létezik.

Hogy megtaláld a számodra legmegfelelőbb gyűszűt, egy meglehetősen személyes döntés. Ami valakinek működik, az neked nem biztos, hogy fog. Lehet, hogy egyből megtalálod azt, ami a legjobban passzol, de az is lehet, hogy kipróbálsz majd néhányat, mire az igazira rálelsz.
 

Hogyan találd meg a megfelelő méretű gyűszűt?
 

Olyan gyűszűt keress, amely nem túl szoros, de nem is túl laza. Hogy megtaláld a tökéletes méretet, próbáld fel a gyűszűt a ,,varrós kezed" középső ujjának a hegyére. Lógasd lefelé a kezed magad mellett és mozgasd meg az ujjaidat. Amennyiben fennmarad és nem érzed túl szorosnak, akkor találtál egy megfelelő jelöltet. Viseld egy kicsit, úgy körülbelül 15 percig, csinálj közben bármi mást. A gyűszűnek végig fenn kell maradnia és elég kényelmesnek kell érezned ahhoz, hogy fel se tűnjön a viselése. Sokszor én már meg is feledkezek róla, hogy rajtam van.


Találd meg a stílusod!

A legáltalánosabban elterjedtek a fémből készült gyűszűk. Itt is sokféle színből, méretből és díszítésből válogathatunk. Az antik darabok sokszor akár jobbak is lehetnek, mint a teljesen újak. Léteznek felül nyitott gyűszűk is, melyek szintén jó választást jelenthetnek.

Gyakran készülnek a gyűszűk bőrből, ahol sokszor még egy kis fémdarabot is elhelyeznek a belső részében, hogy védje az ujjat varrás közben.
Induláshoz tökéletesek a bőrből készült gyűszűk, a legtöbbnek a belsejében megtalálható a fém lapocska és többféle méretben kaphatóak. Akár még saját magadnak is készíthetsz egyet, hogy tökéletesen illeszkedjen.

A szilikonból készült gyűszűk azért jelenthetnek jó megoldást, mert kicsit merevebbek, mint a bőr, de valamennyivel rugalmasabbak, mint a fém gyűszűk. Itt is érdemes próbálgatni, mert vannak lágyabb és keményebb műanyagból készült gyűszűk.
 

Hogyan használjuk a gyűszűt?
 

A varrás kezdetén a tűt a hüvelykujjunk és a mutatóujjunk között tartjuk, az anyagon a tűt pedig a gyűszűvel a középső ujjunkon toljuk keresztül a tű fokánál.

Az ujjaidnak a helyzete nagyon hasonlít ahhoz, mint amikor ceruzát fogunk (bár a tű és a csukló helyzete nem teljesen olyan, mint íráskor).

Varráskor az ujjaimat hasonló pozícióban tartom, de a csuklóm mozog és a tű is különféle pozíciókat vesz fel.

Mikor munkára készen fogom a tűt, az szinte a mutatóujjam meghosszabításaként működik. Ez a pozíció a tű fokát a gyűszűhöz helyezi, melynek segítségével keresztül tudom tolni az anyagon a tűt és szabályozni tudom az öltés mozdulatait.

Abba az irányba öltök amerre a tű hegye mutat, míg a másik kezemmel tartom az anyagot vagy a hímzőrámát.

Persze, mint minden más is, a gyűszűvel varrás is egy kis időt igényel, hogy megtanuljuk, de megéri, mert az eredmény szemet gyönyörködtető lesz.

Remélem a bejegyzésem segített abban, hogy a gyűszűt szebb fényben lássátok és bátran kipróbáljátok. Hamarosan ez lesz a varrós eszköztáratok egyik legkedvesebb darabja!

Tartalomhoz tartozó címkék: gyűszű hímzés hímzőtű varrás